Збільшена відповідальність за незаконну вирубку лісу та подальший його експорт

06 вересня 2018 року 246 депутатів Верховної ради України проголосувало за прийняття Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів і запобігання неналежному переміщенню необроблених лісоматеріалів” з урахуванням пропозицій Президента України. цей закон вступає в силу 1 січня 2019 року.

Відповідним законом вносяться зміни з 01.01.2019 року до Кодексу України про адміністративні правопорушення та до Кримінального кодексу України: посилюється відповідальність за незаконну порубку дерев та контрабанду необроблених  лісоматеріалів.

Нова редакція статті 65 додатково передбачає відповідальність за перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників  крім вище зазначених лісопорушень (незаконна порубка і пошкодження дерев і чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення ), що тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п’ятнадцяти (255 грн) до тридцяти (510 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від сімдесяти п’яти (1275 грн) до ста п’ятдесяти (2550 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених ч.1 цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від тридцяти (510 грн) до шістдесяти (1020 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від трьохсот (5100 грн) до шестисот (10200 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також новим законом внесено зміни до статті 65Кодексу України про адміністративні правопорушення,  в якій передбачено відповідальність за знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг та захисних лісових насаджень, що тягне за собою накладення штрафу на громадян від пятнадцяти (255 грн) до тридцяти (510 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від тридцяти п’яти (595 грн) до шістидесяти (1020 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Нова редакція статті 66 передбачає відповідальність за знищення та пошкодження піжросту в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного (17 грн) до трьох (51 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб від трьох (51 грн) до семи (119 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо розмір штрафу для громадян становив від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від семи до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів  доходів громадян, то з 01.01.2019 року такий штраф буде в розмірі від п’ятнадцяти до тридцяти, та відповідно від тридцяти п’яти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів  доходів громадян.

Також посилено відповідальність, передбачену статтею 72 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і з 01.01.2019 року за пошкодження лісу стічними водами, хімічними речовинами, нафтою і нафтопродуктами, шкідливими викидами, відходами і покидьками передбачено накладення штрафу на громадян у розмірі від тридцяти (510 грн) до дев’яноста (1530 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від ста п’ятдесяти (2550 грн) до двохсот п’ятдесяти (4250 грн).

В новій редакції статті 246 Кримінального кодексу України, передбачено відповідальність за незаконну порубку дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяла істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах. У новій редакції статті передбачено відповідальність також за перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, тоді як діюча редакція статті цього не передбачає. Дана стаття передбачає накладення штрафу від тисячі (17000 грн) до тисячі пятсот (25500 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.